X

Teme

Varnost na internetu

Spletno nasilje v šoli

Novo šolsko leto je neizogibno tu. Kaj, če bi vse leto imeli spletno nasilje na »delete«, »mute« in »ignore«?

V ponedeljek 2. septembra se otroci in najstniki vračajo v šole. Po znanje. Po druženje. Po odkrivanje delčkov sveta. A najstniki in čedalje mlajši otroci so zlasti v tem procesu in okolju vse pogosteje tarča spletnega nasilja, saj po zadnji raziskavi Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v sklopu Fakultete za družbene vede UL, vsaj eno obliko spletnega nasilja že doživelo k 65 % osnovnošolk in 55 % osnovnošolcev zadnjega triletja osnovne šole.

Obseg spletnega nasilja med osnovnošolci se je v zadnjih šestih letih tako izredno povečal. Ko je bila nazadnje, leta 2018, izvedena podobna raziskava, je o spletnem nasilju namreč poročalo za 10 odstotnih točk manj osnovnošolskih najstnic, ter za 6 odstotnih točk manj fantov.

Spletno nasilje se vse nižje po starostni lestvici

Raziskava kaže tudi,  da se izvajanje nasilja prek spleta širi med mlajše najstnike, saj je delež osnovnošolcev izenačen in celo nekoliko večji, kot med srednješolci. Eno od oblik spletnega nasilja je doživelo 63 % dijakinj, leta 2018 64 %,  in 54 % dijakov, tako kot leta 2018.

Kako se to spletno nasilje kaže in kaj se dogaja?

Med oblikami spletnega nadlegovanja, ki jih mladi doživljajo najpogosteje, so:

- širjenje neresničnih govoric o njih (41 % v OŠ in 38 % v SŠ),

- prejemanje sporočil z neprimerno vsebino, na primer spolne narave (35 % v OŠ in 39 % v SŠ),

- prejemanje žaljivih, nesramnih komentarjev o njihovem videzu (31 % v OŠ in 25 % v SŠ),

- ustvarjanje in razpošiljanje njihovih posnetkov brez dovoljenja (26 % v OŠ in 24 % v SŠ) ter

- grožnje (25 % v OŠ in 20 % v SŠ).

Razen nekaj izjem vse oblike spletnega nasilja tudi v večji meri doživljajo dekleta kot fantje. Poleg tega dekleta v raziskavi poročajo, da jih nasilje bolj prizadene, medtem ko je fantom v največjih deležih ob tem vseeno ali celo smešno. Več o razlikah v doživljanju spletnega nasilja in drugih ugotovitvah je v povezavi.

Vse te ugotovitve kažejo, da se je treba z otroki in mladostniki veliko pogovarjati, jih osveščati in izobraževati o temah spletnega nasilja. Portal MiPi je vse leto aktiven pri informiranju o tem, pripravi napotkov o prepoznavi nasilja na spletu, ter najstnike in najstnice motivira k temu, da ukrepajo in ustavijo nadaljnje širjenje spletnega nasilja. Kajti, a ne bi bilo super, če bi bilo to vse leto na  »delete«, »mute« in »ignore«?


Nazaj na vse novice