X

Teme

Otroci in mediji

Kako ostati varen pri spletnih nakupih: Ne pustite se opehariti!

Bliža se Black Friday in Cyber Monday in vsa nakupovalna mrzlica pred božično novoletnimi prazniki. To je pa tudi obdobje, ko naše nakupovalne navade skušajo izkoristiti prevaranti. Zato Mipi že tradicionalno objavlja nekaj najpomembnejših nasvetov o tem, kako take trgovine in poskuse goljufije prepoznati in tudi temeljijo na ugotovitvah naših partnerjev, Zveze potrošnikov Slovenije in Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT v sklopu programa Varni na internetu.

Tukaj je november, mesec, ko se začenja nakupovalna mrzlica in obdobje popustov. Pa tudi mesec, ko prevaranti izkoriščajo naše nakupne navade. Spletno nakupovanje sicer ponuja hitro in enostavno izbiro izdelkov, a zahteva tudi previdnost, da se izognemo prevaram in zaščitimo svoje podatke. Na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT v sklopu programa Varni na internetu opozarjajo na previdnost pri spletnem nakupovanju:

• Preden opravimo nakup, je priporočljivo preveriti verodostojnost spletne trgovine – zlasti če je manj poznana.

• Preglejmo, ali spletna stran vsebuje jasne kontaktne podatke in preverimo mnenja drugih uporabnikov.

• Ko izbiramo načine plačila, uporabljajmo varne možnosti, kot so plačilne kartice z dodatno zaščito ali sisteme za varno plačevanje, ki ne razkrivajo osebnih podatkov prodajalcu. Pri tem je pomembno tudi, da se izogibamo spletnim trgovcem, ki od nas zahtevajo več podatkov, kot so nujno potrebni za nakup. - Bodimo previdni pri sporočilih o dostavi paketov, tudi tukaj so goljufi že zelo dodelali svoja lažna sporočila, tudi plačilo po povzetju več ne zagotavlja, da gre za varen nakup.

• Zavedajmo se, da na spletu lahko oglašuje vsak, zato oglas ni zagotovilo za varnost nakupa. Goljufi pogosto oglašujejo lažne spletne trgovine. Poleg teh, pa lahko naletite na lažne ponudbe za hiter zaslužek, čudežna zdravila in medicinske pripomočke. V oglasih goljufi zlorabijo ime in fotografijo zdravnikov in strokovnjakov, da bi pustili vtis verodostojnosti. V resnici pa gre za prevaro – izdelka ne promovira zdravnik, temveč goljufi v oglasu zlorabljajo njegovo identiteto.

V Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT v sklopu programa Varni na internetu tudi stalno posodabljajo seznam spletnih trgovin, ki ga velja spremljati.

Nekatere izmed lažnih spletnih trgovin

Dobro pa si velja ogledati tudi vseh 11 nasvetov s strani ZPS o tem, kako se izogniti prenagljenim nakupom in prevaram. Priporočajo:

• da pred nakupovanjem naredimo seznam izdelkov, ki jih res potrebujemo, in primerjamo cene pri različnih ponudnikih, saj lahko popusti včasih zavajajo. Spremljanje cen vnaprej nam lahko pomaga, da prepoznamo resnične popuste.

• Med nasveti izpostavljajo tudi preverjanje verodostojnosti spletnih trgovin, še posebej tistih z izjemno nizkimi cenami, ter branje pogojev nakupa, vračila in garancije.

• Priporočajo pozornost pri nakupih na spletnih mestih zunaj EU in morebitnih spletnih prevarah ter spremljanju rezultatov ZPS testov. Zakaj? Ker boste tako lahko uvrstili na svoj seznam dokazano kakovostne izdelke, ki pogosto celo niso med najdražjimi. S sledenjem rezultatov testov lahko precej prihranite. Prav tako boste vedeli, kakšna je bila okvirna cena pred črnim petkom, torej ali je izdelek res znižan. Na njihovi spletni strani lahko na seznam priljubljenih dodajate izdelke v okviru testov in jih primerjate.

Sumljiv oglas

Več si lahko preberete tukaj in tukaj.


Nazaj na vse novice