X

Teme

Neprimerne vsebine

Nekaj »BIK« se je zgodilo: Spoznajte prenovljeni portal »Better Internet for Kids« (BIK)

Zvesti bralci MiPi-ja portal Better Internet for Kids (BIK) zagotovo že dobro poznate. Starši, učitelji in drugi, ki se pri svojem delu redno srečujete z otroki, ste na njem pogosto našli številne koristne vsebine. Nedavno je bil portal BIK korenito prenovljen in posodobljen ter prinaša številna nova gradiva in orodja za pomoč, tako staršem in učiteljem kot ponudnikom digitalnih storitev. Spletna stran po novem tudi sodi pod okrilje Evropske komisije. Med pomembnejše novosti prav zagotovo sodijo orodja za določitev ustreznih starostnih omejitev pri uporabi posameznih digitalnih storitev in aplikacij ter enotna evropska točka za dostop do informacij o vplivih digitalne preobrazbe na otroke in mlade.     

Zaslonska slika spletne strani BIK

Portal BIK tako v celoti odraža namen in cilje Evropske strategije za boljši internet za otroke (BIK+) ter ponuja informacije, usmeritve in vire o vprašanjih, povezanih z varnostjo otrok na spletu. Vsebine so namenjene vsem, ki podpirajo ali izobražujejo otroke in mlade o njihovem spletnem življenju. Na portalu BIK so dostopne tudi vse pomembne vsebine s skupnega omrežja Insafe-INHOPE, ki jih tja prispevajo evropski centri za varnejši internet ter drugi ključni akterji.

Slovenski Svet Centra za varnejši internet deluje pod okriljem Safe.si, točke osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav. Svet sestavljajo različni partnerji, ki delujejo na tem področju, med njimi tudi Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS in portal MiPi.

In kaj je novega?

Poleg rednega obveščanja o novicah, dogodkih in kampanjah evropskih centrov za varnejši internet ter povezavah do storitev za ozaveščanje, svetovanje in možnost prijave kršitve v posamezni državi portal BIK po novem ponuja tudi:

► Na enem mestu zbrane vodiče, ki pomagajo podrobneje raziskati trenutne spletne izzive in načine, kako opolnomočiti mlade na spletu, kot na primer:

imenik virov omogoča dostop do različnih gradiv, ki so jih v nacionalnih jezikih pripravili centri za varnejši internet; viri so prilagojeni starostnim skupinam, temam ali vrstam gradiv;

vodnik za preverjanje starosti ponuja praktične smernice ponudnikom digitalnih storitev prek postopka samoocenjevanja. Vključuje tudi ključna vprašanja o preverjanju starosti za sprejemanje premišljenih odločitev glede zaščite mladoletnikov na spletu. V prihodnjih mesecih bo dopolnjen še z dodatnimi gradivi, ki bodo staršem in družinam pomagala bolje razumeti pomembnost starostnih omejitev ter njihovo smiselno uporabo.

► Poleg priljubljenega kotička za učitelje in vzgojitelje je zdaj na voljo tudi nov kotiček za starše in skrbnike, namenjen podpori staršem, skrbnikom in vsem, ki usmerjajo mlade pri raziskovanju digitalnega sveta. Tu so zbrane vsebine, posvečene aktualnim temam, kot so starševski nadzor, igre in upravljanje časa pred zasloni. Na voljo so tudi moduli za učenje in poglobljena predavanja, ki staršem in skrbnikom nudijo znanje o tveganjih in priložnostih digitalnih izkušenj mladih ter veščine za njihovo usmerjanje.

► Posodobljen BIK kotiček za mladino poudarja pomembnost vključevanja mladih v razprave o varnejšem in boljšem internetu. V središču je BIK program za mladino, ki ponuja mlajšim različne možnosti, da izrazijo svoje ideje, poglede in izkušnje v skladu s tremi stebri strategije BIK+: zaščita, spoštovanje in opolnomočenje otrok ter mladih na spletu. Mladim so na voljo tudi koristne informacije o tem, kako se lahko vključijo v nacionalne mladinske aktivnosti.

► Poleg številnih drugih vsebin in storitev je celoten portal zdaj zasnovan uporabniku veliko bolj prijazno in dostopno, z izboljšano funkcijo iskanja po spletnem mestu. Uvedba rubrike »pogosta vprašanja« (FAQ) je z zbranimi odgovori zagotovo v veliko pomoč pri raziskovanju, v prihodnjih mesecih pa pri portalu načrtujejo še nove funkcionalnosti.

Vse o vplivih digitalne preobrazbe na otroke in mlade ter praksah EU držav na enem mestu

Zagotovo pa osrednjo novost predstavlja BIK Knowledge Hub – enotna evropska točka za dostop do informacij o praksah, politikah in dokazih o vplivih digitalne preobrazbe na življenje otrok in mladih v Evropski uniji, Islandiji in na Norveškem. Pomembno orodje BIK Policy Monitor vključuje letna poročila, interaktivni zemljevid in kazalnike aktualnih politik ter individualne profile držav, med njimi tudi Slovenije. Orodje pomembno dopolnjujeta dva imenika: imenik pravil in smernic  prinaša pregled relevantnih politik, strategij in vladnih pobud, medtem ko imenik raziskav in poročil zbira pravočasne in relevantne raziskave za izvajanje strategije BIK+.

Portal je trenutno dostopen v angleškem jeziku, a bo kmalu podprt tudi v vseh 24 uradnih jezikih EU, med drugim tudi v slovenščini.

 


Nazaj na vse novice