Prvi mesec šole je že skoraj za nami in otroci že pridno nabirajo nova znanja. Šola je seveda veliko več kot računanje, branje in pisanje. Otroke uči spoznavati in razumeti svet okoli nas ter jih vzgajati v strpne ljudi, ki spoštujejo drug drugega. Naš partner Amnesty International Slovenije poudarja pomen šole pri vzgajanju novih generacij, ki spoštujejo človekove pravice kot temeljni kamen pravičnosti, enakosti in svobode. V okviru svoje Šole človekovih pravic redno pripravlja gradiva, posebej prilagojena za učiteljice in učitelje, s katerimi lahko mladim na razumljiv in navdihujoč način približate pomen človekovih pravic.
Foto: Freepik
Ob začetku šolskega leta vas v svojem novičniku vabijo, da v izobraževalni proces vključite izobraževalna plakata, in sicer o preprečevanju nasilja nad ženskami in o otrokovih pravicah, poleg tega pa tudi priročnik o nasilju na podlagi spola. Hkrati vabijo na tradicionalni dogodek Pišem za pravice ter k uporabi gradiv in izobraževalnih paketov Brez filtra.
Učiteljice in učitelji ter drugi pedagoški delavci ste izjemno pomemben člen pri vzgoji otrok v ljudi, ki se bodo zavedali pomena spoštovanja človekovih pravic in gradili družbo, v kateri bodo človekove pravice spoštovane povsod in upoštevane prav vsakemu človeku. Prav zato vas vabimo, da obiščete spletno stran Šole človekovih pravic in se naročite na njen novičnik. Tako boste redno obveščeni o novicah s področja učenja človekovih pravic ter gradivih in aktualnih kampanjah Amnesty International, ki jih lahko vključite tudi v vaše delo.
Šola človekovih pravic že od leta 1999 skrbi za učenje o človekovih pravicah - izobražuje o njih, hkrati pa tudi vzgaja za njihovo spoštovanje. Njen cilj je ustvarjanje kulture, v kateri bodo človekove pravice razumljene, branjene in spoštovane. V ta namen na šolah izvajajo številne brezplačne aktivnosti, kot so usposabljanja za učitelje in strokovne delavce, brezplačne delavnice za osnovne in srednje šole o človekovih pravicah, revščini, dostojanstvu človeka ter diskriminaciji in strpnosti, pripravljajo novičnik z informacijami s področja učenja človekovih pravic in s predlogi za različne aktivnosti v razredu ter izobraževalna gradiva, kot so priročniki, plakati, filmčki, igralne karte, didaktične namizne igre, predlogi za delavnice itd.
Več o aktivnostih Šole človekovih pravic lahko preberete tudi v zloženki.