X

Teme

Medijska pismenost

Kaj vam utegnejo vplivneži v objavah o prehranskih dopolnilih zamolčati?

Oglaševanju prehranskih dopolnil se je danes nemogoče izogniti. Poleg oglaševanja na televiziji, radiu in tisku je spletno oglaševanje preplavilo vse naše zaslone. Popularnost družabnih omrežij njihovi proizvajalci s pridom izkoriščajo za svojo promocijo. Pri tem jim pomagajo vplivneži, ki jim potrošniki še posebej radi zaupamo, saj so to vendar čisto navadni ljudje, tako kot mi. Pa jim gre res povsem zaupati? Pogosto nam namreč prav informacije, ki bi jih morali vedeti, preden se odločimo za nakup, zamolčijo. Tako pogosto ne izvemo, da so za objavo plačani, pa kakšna je hranilna sestava prehranskega dopolnila, kakšni so njegovi dejanski učinki, torej vsega tistega drobnega tiska, ki še kako vpliva na našo odločitev, kot nenazadnje tudi na to, ali bo nek izdelek na nas sploh učinkoval.

Foto: Freepik

Instagram – ogromna digitalna oglasna deska

Instagram je med Slovenci izjemno priljubljen, saj ga uporablja okoli 740.000 ljudi, predvsem mladi odrasli in najstniki. Vplivneži imajo na njem velik doseg uporabnikov, svoji bazi sledilcev pa oglašujejo različne izdelke, pogosto tudi prehranska dopolnila. Raziskava o prehranski sestavi na Instagramu predstavljenih živil je pokazala, da so slovenski vplivneži najpogosteje prikazovali sestavljene obroke (24 %), prehranska dopolnila (16 %), sledili so sladki prigrizki (14 %) ter alkoholne (14 %) in brezalkoholne pijače (5 %).

Sledilci vplivnežev, oči na peclje!

Vplivneži so za promocijo živil pogosto plačani ali pa prejemajo druge ugodnosti, kot so brezplačni izdelki oglaševanega podjetja. Kar pa utegne bistveno vplivati na njihovo svobodno odločitev glede predstavitve izdelkov – naročniku oglasa se seveda ne gre zameriti. Ker gre torej za oglaševanje izdelka, od njihove ocene ne moremo pričakovati objektivne in nepristranske informacije. Zato je dobro, da smo ob navajanju izdelka v vplivneževi objavi še posebej pozorni predvsem na njegove izjave o pozitivnih lastnostih in učinkih izdelka ter da jih vrednotimo s kritično distanco, vseskozi zavedajoč se, da je namen takšnega predstavljanja povečanje prodaje naročnika oglasa. To še posebej velja, če gre za našega najljubšega vplivneža, s katerim se zlahka poistovetimo in mu zato še lažje zaupamo.

Vplivneži se pri promociji izdelkov pogosto poslužujejo tudi domiselnih oglaševalskih strategij, kot so kode za popust ali različnih orodij gamifikacije. To so predvsem razne nagradne igre, v katerih so izdelki oglaševalca nagrada za naše sodelovanje. Takšni prijemi ponavadi še dodatno pritegnejo našo pozornost. Predvsem pa to velja pri mlajših občinstvih, otrocih in mladostnikih.  

Problematični sestava izdelkov in način oglaševanja, tudi cena

Foto: Freepik

Omenjena raziskava o prehranski sestavi živil na Instagramu je med drugim pokazala, da se na družabnih omrežjih pogosto oglašujejo živila z manj ugodno hranilno sestavo, kar pomembno vpliva na prehranske izbire in vedenje potrošnikov. Takšen trend je zaskrbljujoč, saj prispeva k širjenju nezdravih prehranskih navad, ki so med drugim eden ključnih dejavnikov za porast kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so sladkorna bolezen, debelost in bolezni srca.

Na spletu pogosto naletimo na objave, ki potrošnikom obljubljajo izboljšanje zdravja z uporabo prehranskih dopolnil, ne da bi bile te trditve podprte z ustreznimi znanstvenimi dokazi.

Nobena v raziskavi uporabljena zdravstvena trditev iz objav vplivnežev ni bila skladna z zakonodajo, med prehranskimi trditvami pa sta bili ustrezni le dve od 12 objav (16 %). Takšne objave zavajajo potrošnike in lahko vodijo do napačnih odločitev pri izbiri izdelkov, saj ustvarjajo iluzijo, da gre za učinkovite rešitve zdravstvenih težav.

Preberite tudi: Prehranska dopolnila niso čarobna paličica, ki pričara zdravje.

Raziskave, ki jih je izvedel Inštitut za nutricionistko, so razkrile tudi pomembne ugotovitve o kakovosti prehranskih dopolnil na slovenskem trgu. Ena izmed ključnih ugotovitev je, da cena izdelka ni vedno zanesljiv pokazatelj njegove kakovosti. Med analiziranimi vzorci so bili namreč primeri zelo poceni izdelkov z ustrezno kakovostjo, hkrati pa so nekateri najdražji izdelki razočarali, saj niso vsebovali obljubljenih oziroma označenih aktivnih snovi.

Kaj je torej še posebej dobro vedeti o objavah vplivnežev?

Vplivneži nas morajo po Zakonu o varstvu potrošnikov vedno obvestiti, če je njihova objava oglas in navesti, katero podjetje je njegov naročnik. Zatrjevanje zdravilnih učinkih izdelkov, kot je zdravljenje bolezni ali telesnih motenj, se šteje za zavajajočo poslovno prakso. Kljub temu se pogosto pojavljajo promocije, ki te omejitve kršijo, predvsem pri trženju prehranskih dopolnil.

Tovrstno obvezo glede transparentnosti oglaševalskih vsebin vplivnežev določa tudi eno zadnjih sprejetih evropskih regulatornih orodij na tem področju Akt o digitalnih storitvah. Ta prinaša predvsem večje obveznosti glede transparentnosti oglaševanja za ponudnike spletnih platform. Uporabniki imamo tako po novem možnost dostopa do več informacij o oglasih, ki jih vidimo na spletnih platformah. Te prav tako ne smejo več objavljati vedenjsko usmerjenih oglasov za mladoletnike in svojim uporabnikom ne smejo predstavljati oglasov na podlagi profiliranja, ki temelji na obdelavi posebnih kategorij osebnih podatkov.

Sporno oglaševanje prehranskih dopolnil z navajanjem zdravilnih učinkov se pojavlja tudi v sicer bolj reguliranih tradicionalnih medijih, kot so televizija, radio in tisk. Zato si denimo Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS v zadnjem obdobju, skupaj z nekaterimi drugimi pristojnimi organi, še posebej prizadeva za izboljšanje stanja na tem področju, in torej predvsem oglaševanja, ki ne zavaja potrošnika. Skupni cilj v kampanjo povezanih organov je jasen – varovanje javnega zdravja. Posameznikovo zdravje namreč ne sme in ne more biti prepuščeno interesom industrije, katere namen je s trženjem svojih izdelkov ustvarjati dobiček od prodaje.

Če želimo torej prejeti verodostojne informacije o zdravi prehrani, prehranskih dopolnilih in dnevnih potrebah za vnos hranil, lahko to vedno preverimo pri zaupanja vrednih in strokovnih virih. Za začetek lahko pobrskamo po naslednjih straneh:

► Prehrana.si

 Veš, kaj ješ?

 Dober tek, Slovenija!

 Prehranske smernice

 Pogosta vprašanja in odgovori o prehranskih dopolnilih

MiPi tako svetuje, da ob skrbi za svoje zdravje, ki je še posebej po zadnji zdravstveni epidemiji posebno pomembna vrednota vsakega izmed nas, raje poiščimo verodostojne in strokovne vire informacij, oglaševalske objave na družabnih omrežjih pa spremljajmo s treznim premislekom in z obvezno dodanim ščepcem soli.

Za več aktualnih novic spremljajte MiPi, ki ga najdete na spletni strani ter na spletnih platformah facebook-logo - SPOTeurope @PortalMiPi in #beri_mipi.


Nazaj na vse novice