Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) ugotavlja, da v ponudbi fiksnih elektronskih komunikacij na slovenskem trgu prevladujejo združeni paketi osnovnih storitev: trojčki in četverčki – po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve RS je njihov delež že presegel 75 odstotkov vseh naročnin. Ali si jih potrošniki res želijo? Ne vedno, vendar dokler so cene paketov le za odtenek višje od enako hitrega samostojnega priključka v internet, je jasno, za kaj se potrošniki odločajo.
Alternative za televizijo in stacionarno komunikacijo so spletne storitve, ki pa ne delujejo, če priključek ni dovolj hiter, zato bi morali operaterji ponujati tudi samostojni priključek po pošteni in sorazmerni ceni.
Televizija je še vedno priljubljena in s stališča uporabnika bi bilo najbolj pošteno, če bi lahko s seznama vseh izbral le tiste programe, ki jih želi, operaterji pa bi namesto rednega letnega povišanja cen lahko uvedli več programskih shem, med njimi tudi shemo z le slovenskimi ali tematskimi programi (šport, filmi, dokumentarci ...) za uporabnike, ki jih drugi programi ne zanimajo.
Skoraj vsak član gospodinjstva ima svoj mobilnik, zato je fiksni telefon v združenem paketu dodan tako, da je videti, kot bi bil brezplačen. Ni naročnine, klici v domače omrežje (če imamo v hiši več številk, to pomeni tudi `interni´ klici med nadstropji) so brezplačni, za klice v druga omrežja je pogosto nekaj minut vključenih v paket. Nobene škode ni, če je fiksni telefon v paketu, še posebej, kadar so v gospodinjstvu starejši člani, ki so jim mobilniki manj domači.
A pozor, še vedno je kar nekaj uporabnikov starejše tehnologije, največkrat ISDN, ki je Telekom Slovenije v vsem tem času ni niti umaknil niti pocenil. Cena naročnine je za današnje čase pretirana, zato ZPS svetuje, da kdor ga še ima, naj preveri, s čim ga lahko zamenja.
Vir: ZPS