X

Teme

Informacijska pismenost

Sovraštvo brez meja? Postavi jih ti!

Sovražni govor razdvaja. Pomisli, preden izrečeš in poteptaš drugega.

akos uvodna slika freepik

Sploh ni pomembno, kako odrasli razumejo sovražni govor. Sploh ni pomembno, kakšne zakonske, sociološke ali druge definicije smo kot družba izumili zanj. Sovražni govor ima v resnici čisto preprosto definicijo:

SOVRAŽNI GOVOR DRUGEMU ČLOVEKU JEMLJE PRAVICO, BITI TO, KAR JE!

Človek, kot sva ti in jaz, ki živiva skupaj, a hkrati vsak po svoje, na svojem prostoru, v svojem krogu. Si samo za trenutek poskusiš predstavljati, kako bi bilo, če bi vsak človek na svetu, tako kot ti in jaz, imel pravico biti, kar je? Če bi ga sprejemali ti in jaz in vsi drugi ljudje – ne glede na njegovo raso, spol, barvo kože, jezik, versko prepričanje, spolno usmerjenost ali njegove druge genetske značilnosti, poreklo ali mnenje?

 

»Svet je lep« – prisluhni skladbi znanega slovenskega glasbenega izvajalca in razmisli, kako biti človek človeku.

Sovražni govor na spletu – ena glavnih oblik medvrstniškega nasilja med mladimi

Čeprav ti splet omogoča, da se skriješ za izmišljeno podobo, pa tvoj sovražni govor zato nič manj ne zaboli tistega, zoper katerega je usmerjen. Viralnost takšnega govora pa hkrati tudi pomeni, da takšnega govora ne bo deležen zgolj tisti, zoper katerega je bil izrečen, pač pa ga bodo videli tudi vsi ostali spletni uporabniki, ki bodo že jutri lahko širili prav takšen govor naprej. Ker, hej, če lahko on, lahko tudi jaz. Pa je res tako, ali sem morda lahko jaz sam sprememba in rečem govoru, ki žali in širi sovraštvo, odločen NE!

Sovražne skupine na spletnih platformah – svet, imamo problem!

»Vsi, ki sovražijo …« – Zagotovo si se že srečal ali pa vsaj slišal za sovražne skupine na družbenih omrežjih in v aplikacijah za sporočanje, kjer uporabniki kritizirajo in žalijo vrstnike, učitelje ali druge znane osebe. Sovražne skupine, ki so ponavadi uperjene zoper posamezno skupino ali njenega člana na podlagi njegovih osebnih okoliščin, izvajajo ene od najpogostejših oblik spletnega nasilja med mladostniki.

Ponavadi se v tovrstnih skupinah uporabljajo izrazito žaljiv in sovražen govor, slike in video posnetki.

Kar se lahko začne tudi kot povsem nedolžna zabava, se pogosto konča z resnimi posledicami, v prvi vrsti za žrtev, v nadaljevanju pa tudi za celotno družbo. Širša skupnost sčasoma postaja vedno manj občutljiva za sovražni govor, dokler ta ne postane nekaj povsem normalnega.

Kar ni v redu v resničnem svetu, ni v redu niti na spletu!

https://www.tosemjaz.net/assets/5-DRUZINA-PRIJATELJI-IN-VRSTNIKI/Nasilje/akos__ResizedImageWzYwMCwzOTld.jpg
Pixabay

Je lažje napisati kot izgovoriti v živo? Je lažje pritisniti na gumb za objavo kot izgovoriti osebi v obraz? Ne bi nikoli v živo, brez navideznega mehurčka somišljenikov in pod dežnikom anonimnosti in pod dežnikom anonimnosti, izrekel tistega, kar si natipkal? Potem tega ne stori niti na spletu!

Tudi evropska in slovenska regulacija spletnega prostora gre v tej smeri: SPLET = RESNIČNOST. Preberi si, kaj po novem velja za ponudnike digitalnih storitev, tj. spletnih platform in spletnih iskalnikov, ki bodo morali bistveno več naporov vložiti v preprečevanje širjenja sovražnega govora na spletu.

Empatija

bener v2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Freepik

Veš, kaj pomeni beseda? Za njo se skriva zmožnost vživljanja v drugega. Torej, začneš lahko tako, da vedno pomisliš, preden izrečeš in poteptaš drugega. Pri tem si lahko pomagaš z vprašanji:

- Kako bi se sam počutil v koži drugega? Ali bi mi bilo prijetno? Ali si želim, da bi drugi sovražno govorili z mano, o meni?

- Kdaj sem se sam počutil slabo in prizadeto, ker so me prijatelji zaradi mojih osebnih značilnosti zmerjali ali žalili?

- Kako bi lahko pomagal prijatelju, za katerega vem ali mi je morda to celo sam povedal, da je prizadet, ker so ga žalili, o njem sovražno govorili?Kako lahko sam prispevam k svesovraštva?

- Kako lahko sam prispevam k svetu brez sovraštva?

Kako lahko prispevam k svetu brez sovražnega govora 

1. Nisem izvor!
Začnem pri sebi, sem odgovoren, se zavedam pravic vsakega posameznika in se znam vživeti v kožo drugega, zato ne ustvarjam sovražnega govora – ne v vsakdanjem življenju ne na spletu. 

2. Ne delim!
Zavedam se, da širiti sovražni govor, ni prav, pa čeprav ga nisem sam ustvaril. Na ta način namreč tudi sam postanem njegov glas, ki prizadene žrtev. Z njegovo delitvijo pa lahko zaidem tudi v težave.

3. Blokiram!
Osebe, ki širijo sovražni govor, lahko na družbenih omrežjih blokiram.

4. Prijavim!
Na spletu takšen govor prijavim spletni platformi ali družbenemu omrežju preko prijavnih obrazcev. V primeru resnejših kršitev podam prijavo policiji na številko 113 oziroma na najbližji policijski postaji. V primeru, da sem žrtev diskriminacije, sovraštva in neenakopravne obravnave, se za pomoč obrnem na odraslo osebo, lahko pa tudi na Zagovornika načela enakosti RS ali na Varuha človekovih pravic. Če zaznam sovražni govor v elektronskih medijih, podam prijavo Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije.

5. Soočim se!
Če je le možno, reagiram na sovražni govor. Če to zmorem, se na sovražni govor odzovem in ga obsodim. To storim mirno in na spoštljiv način, moj namen je pokazati, da se z vsebino ne strinjam ter pri tem svojo izjavo podkrepim z nasprotnimi dejstvi, ki slonijo na zanesljivih virih. Z nasprotnimi argumenti želim ovreči vsebino, nikoli ne napadam osebe, ki takšen govor razširja. Tako lahko tudi sam prispevam k boljšemu (spletnemu) okolju za vse.

6. Upiram se, tako da širim prijazen in spoštljiv govor!
Moje lastne spletne objave so pozitivne in z njimi ne povzročam škode drugemu. S pozitivnimi objavami prispevam k boljšemu spletu. Negujem vrednote empatije in sočutja. Vedno se poskušam postaviti v položaj drugega, se poistovetiti z njegovimi čustvi in si predstavljati, kako bi si sam želel biti obravnavan v njegovi koži. S prijaznim in spoštljivim govorom ter širjenjem idej o strpnosti, enakosti in enakopravnosti prispevam k razmerju različnih oblik govora ter vsebin, tako v vsakdanjem življenju in še posebej na spletu.

7. Odkrivam pisano paleto sveta!
Sovraštvo pogosto izvira iz nevednosti. Širjenje obzorij in sprejemanje drugačnosti lahko, poleg zanašanja na lastne oči, sklepanja poznanstev z ljudmi, ki te obkrožajo, osvajaš tudi s pomočjo kakovostnih knjig in filmov. Za priporočili lahko za začetek pobrskaš na straneh: Bralna značka, Dobre knjige ali Kinodvor, odpraviš pa se lahko tudi do bližnje knjižnice.

8. Sem medijsko pismen!
Znam kritično razmišljati in ločiti dejstva od mnenj. Vem, kako delujejo mediji in splet, razumem njihove vplive in posledice, ki jih imajo na moje življenje. Zavedam se, da so določene sovražne objave namerno ustvarjane z namenom pridobivanja pozornosti, ki prinaša zaslužek, zato se nanje ne odzivam in ne dovolim, da bi postal orodje za njihove pridobitne cilje.

Plonklistek za moj notranji »newsfeed«

Postavljaj prave meje, naj tiste, ki te omejujejo, padejo, in tiste, ki delajo svet lep, zrastejo s tvojo pomočjo. In ne pozabi, s tem, ko se postaviš zoper sovražni govor, pomembno prispevaš k zaščiti svobode govora – zase in za drugega!

Preberi več o sovražnem govoru na portalu MiPi:

https://www.mipi.si/teme/medijska-pismenost/reci-ne-sovraznemu-govoru

https://www.mipi.si/teme/otroci-in-mediji/spletni-prostor-brez-sovraznega-govora-je-v-javnem-interesu-vseh-prebivalk-in-prebivalcev

https://www.mipi.si/teme/varnost-na-internetu/otroci-in-sovrazni-govor-zakaj-kako-in-kdaj-o-njem-govoriti-z-otrokom

In bodi redno obveščen o vsebinah, ki jih zate pripravljamo na:

spletni strani ali

@PortalMiPi in #beri_mipi.

 

MiPi prispevek je bil prvotno objavljen v reviji e-Prijatelj.


Nazaj na vse novice