Vsi kopičimo podatke in na disk shranjujemo dokumente, fotografije in posnetke. Zato je dobro poznati tudi programe, ki vam odgovorijo na vprašanje: kaj zaseda toliko kapacitete na disku, da sistem javlja, da je disk ali USB ključek poln in obarvan rdeče?
Na portalu MiPi vas tokrat vodimo skozi postopek ugotavljanja kam je izginila vsa prosta kapaciteta in kje se skrivajo datoteke, ki so zavzele največ prostora na vašem disku.
Pomagamo si lahko s preverjenim odprtokodnim (OpenSource) orodjem WinDirStat, ki je še zmeraj na voljo brezplačno na https://windirstat.net. Ko ga odprete, izberete, kateri pogon želite, da analizira vaš disk, kot opisuje slika.
Ob tem se aktivira animacija "pacman", a strah, da bi datoteke izginile, je odveč, to je namreč le prikaz katero mapo orodje analizira, pregled diska pa utegne trajati več minut.
Ko bo orodje analizo končalo, bo viden grafični prikaz največjih datotek, posamezni tipi datotek bodo razvrščeni po barvah. Večji kot je kvadrat, večja je datoteka, ki zaseda disk. Ob kliku nanjo se pokaže drevo, kar omogoča boljšo predstavo tega, za katero datoteko gre.
Več kvadratkov na sliki skupaj pomeni, da je vsebina v isti mapi.
Če želite, je možno vklopiti tudi možnost, da en kvadrat prikaže še nezasedeno kapaciteto na disku in tako lahko ocenimo, koliko je na njem še dejansko prostora. Ta možnost je dobrodošla pri oceni, koliko prostora na disku bo sprostil izbris določene datoteke ali mape.
In kako se lotimo brisanja odvečne vsebine?
Najbolje je, da mape ali datoteke brišemo kar v tem programu, saj bomo tako lahko sproti spremljali osvežen prikaz kapacitete diska. Označimo in izberemo, kot je prikazano v sliki.
Podobna orodja obstajajo tudi za uporabnike Linuxa, to so na primer KDirStat ter QDirStat, za Appel pa Disk Inventory X ali GrandPerspective.